Lezen is belangrijk en leuk voor ieder kind. Voor slechtziende en blinde kinderen is het zelfs extra waardevol om op jonge leeftijd in aanraking te komen met kinderboeken. Dit helpt bij de taalontwikkeling en stimuleert de tastzin.
Samen lezen wordt nu nog leuker met het nieuwe type kinderboek van bibliotheekservice Passend Lezen: de Samenleesboeken. Deze bijzondere boekencollectie laat blinde, slechtziende én ziende lezers op een unieke manier samen genieten van verhalen. In dit artikel vertellen we je er meer over en krijg je boekentips.
Wat zijn Samenleesboeken?
De nieuwe collectie Samenleesboeken is speciaal gemaakt om samen te lezen met iemand die blind of slechtziend is. Dit kan het kind zijn, maar ook de volwassene die voor- of meeleest. De verhalen zijn gericht op de allerkleinsten die nog niet kunnen lezen en op kinderen die net beginnen met lezen.
In een Samenleesboek komen verschillende leesvormen samen. De tekst is te lezen in grootletter, braille en gesproken vorm. Alle tekeningen in het boek zijn voelbaar en voorzien van beeldbeschrijving. De verbeelding wordt geprikkeld en het verhaal komt nóg meer tot leven.
De kracht van audio-pen SAM
Bij elk Samenleesboek wordt de audio-pen SAM geleverd. Hiermee laat je de inhoud van een pagina voorlezen. Linksbovenaan elke pagina vind je een voelbaar kader met een QR-code. Door de punt van de pen contact te laten maken met de QR-code wordt de beeldbeschrijving of tekst voorgelezen. Je kunt de inhoud ook beluisteren via een koptelefoon. Op de bovenkant van de pen zit namelijk een ingang voor een koptelefoon.
Op een kleuterdagrevalidatiegroep van Visio is het boek "Stijn blust de brand” al uitgeprobeerd als Samenleesboek. De kinderen hadden heel snel door hoe het werkte met de bijzondere pen. We waren onder de indruk van hoe goed de tactiele tekeningen beschreven werden.
Welk Samenleesboek ga jij lezen?
Nu je weet wat Samenleesboeken zijn, delen we graag enkele voorbeelden van deze boeken. Alle genoemde boeken zijn als Samenleesboek beschikbaar via Passend Lezen.
Lientje Leeuw naar de ogendokter - Aline Timmermans
Dit boek vertelt het verhaal van Lientje Leeuw, die naar de oogdokter gaat omdat ze niet zo goed kan zien. Ze ontmoet haar vriendjes en ontdekt of zij hetzelfde zien als zij. Het boek is geschikt voor kinderen van 3 tot 6 jaar en biedt een zachte kennismaking met slechtziendheid. Het heeft gekleurde prenten en een informatieve tekst.
Bekijk "Lientje Leeuw - Naar de ogendokter" bij Passend Lezen.
Stijn blust de brand - Gisette van Dalen
Stijn helpt boer Bas. Hij maakt een hek. Hij raapt een ei. En hij zorgt voor schaap Sjiep. Maar dan ziet Stijn iets ergs. Er komt rook uit de schuur. AVI-M3. Voor kinderen vanaf ongeveer 6 jaar. Bekijk "Stijn blust de brand" bij Passend Lezen.
Het geheim van Mees en Merel - Annemarie Bon
Mees en Merel wonen in De Toren. Merel wil graag een huisdier. Maar het mag niet van haar moeder. In de kelder hebben Mees en Merel een Geheim Gebied. Daar kan best een dier wonen. AVI-M4. Voor kinderen vanaf ongeveer 6,5 jaar. Bekijk "Het geheim van Mees en Merel" bij Passend Lezen.
Pas op, opa! - Vivian den Hollander
Maak kennis met opa Bullebak: de chagrijnigste oude knar van de hele buurt. Met zijn vreselijke snor, nare baard en gemene prikoogjes ziet hij er angstaanjagend uit. En als er een bal in zijn tuin belandt wordt hij ook nog eens woest! Zou jij dan niet hard wegrennen? Mila en haar broertje Tom wel. Op een dag staat er bij hen iemand voor de deur. Tot hun verbijstering is het niemand minder dan opa Bullebak! En wat nog erger is: hun moeder heeft hem gevraagd om hun nieuwe oppas te worden! O nee! Wat nu?
AVI-M4. Voor kinderen vanaf ongeveer 7 jaar. Bekijk "Pas opa, opa!" bij Passend Lezen.
Het oorsmeer-monster - Adam Wallace
Ontdek het hilarische avontuur van Scheetman in dit supergrappige boek met veel illustraties en weinig tekst! Iedereen denkt dat Willem de keurigste jongen van de stad is. Maar ze weten niet dat hij eigenlijk Scheetman is: de meest stinkende superheld die de wereld ooit heeft gezien! Als de vreselijke Madam Wax heel Sprankelstad besmeurt met haar walgelijke oorsmeer, is Scheetman vastbesloten om haar te stoppen met zijn walmende winden en geurende gasbommen! Ideaal voor fans van Kapitein Onderbroek en Dog Man!
Met zwart-wit illustraties. Voor kinderen vanaf ongeveer 8 jaar. Bekijk "Het oorsmeer-monster" bij Passend Lezen.
Extra tip: podcast “Lezen met je oren”
Wist je dat Passend Lezen ook een podcast heeft die speciaal gericht is op kinderen met een leesbeperking? Deze podcast helpt kinderen te lezen en moedigt ze aan om te ontdekken hoe leuk lezen kan zijn, ongeacht hun beperking. Want: lezen kan altijd!
In deze podcast kun je:
- Ontdekken hoe aangepaste lectuur, in de vorm van gesproken boeken, een wereld van leesplezier kan ontsluiten.
- Leren over effectieve methoden om het woordbegrip en de woordenschat van kinderen met leesbeperkingen aanzienlijk te verbeteren.
- Inspiratie opdoen van experts en succesvolle auteurs die zich richten op inclusief lezen en toegankelijke literatuur.
In aflevering 4 van de podcast vertelt jeugdambassadeur Tess (12 jaar, blind) als ervaringsdeskundige over het belang van lezen en haar ervaringen.
Meer weten? De podcastserie is te beluisteren op Spotify, Springcast, YouTube, Apple Podcasts en andere bekende podcastplatforms.